Pokolenie 60+

Ćwiczenia dla seniorów z uśmiechem na ustach


Ćwiczenia w zaawansowanym wieku obciążone są pewnym ryzykiem, w zależności od stanu zdrowia. Dlatego trzeba podejść do nich z rozwagą. Zaproponowana aktywność może być wykonywana zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. Nie zajmie więcej niż kilka chwil, a na pewno poprawi sprawność oraz samopoczucie starszej osoby.

Od czego rozpoczynamy ćwiczenia?

Ćwiczenia rozpoczynamy marszem w miejscu. Będzie on dla nas rozgrzewką dla całego ciała. Z początku powinien się odbywać w powolnym tempie. Podczas marszu podnosimy nieco wyżej kolana i machamy rękami w przód i w tył, jak podczas chodzenia. Po chwili zaczynamy maszerować trochę szybciej. Wciągamy brzuch, a głowę staramy się trzymać wyprostowaną. Po kilku minutach wkładamy w ćwiczenia nieco więcej energii. Przyspieszamy tempo.

Foto Pexels

Ćwiczenia dla seniorów

Zatrzymajmy się, stańmy w niewielkim rozkroku i rozpocznijmy ponownie marsz w nowym ustawieniu nóg. Po chwili wróćmy do tradycyjnego marszu, z nogami prosto, blisko siebie. Zmieniajmy sposób chodzenia – na zmianę wąsko i szeroko – przez kilka chwil.

Idąc w miejscu, wyciągnijmy ręce w prawo i w lewo, a następnie podnieśmy je wysoko nad głową. Opuśćmy je następnie w bok, a następnie do dołu (podobnie jak podczas „pajacyka”, ale powoli). Podczas podnoszenia wciągajmy powietrze, natomiast opuszczając ręce – róbmy wydech.

Po tym ćwiczeniu stajemy prosto, w lekkim rozkroku, na ugiętych lekko nogach. Zaczynamy „iść bokiem” w prawo i w lewo, stopy trzymając prosto. Nogi za każdym razem dostawiamy do siebie. Czynność tę powtarzamy kilka razy.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha i kręgosłupa

Stańmy w niewielkim rozkroku, na luźnych nogach. Zacznijmy wykonywać okrężne ruchy biodrami. Zmieniajmy kierunek obrotów, raz w lewo, raz w prawo. Ręce możemy oprzeć w talii. Starajmy się nie przechylać w przód ani w tył. Ćwiczeń nie powinny wykonywać osoby z endoprotezami stawów nóg.

Stojąc w tej samej pozycji, wymachujemy wyprostowanymi rękami, szeroko, od prawej do lewej. Zwróćmy uwagę, czy mamy na to ćwiczenie odpowiednią ilość miejsca.

Foto Pexels

Następnie pochylamy się delikatnie do przodu, ustawiając plecy w pozycji poziomej i wyciągając ręce do przodu. Pamiętajmy o odpowiednim oddechu – wdech przy skłonie, wydech przy prostowaniu sylwetki. W dalszej kolejności opieramy ręce na biodrach i powtarzamy czynność. Po kilku skłonach możemy delikatnie przechylić górną część ciała również do tyłu i powtarzać ćwiczenia naprzemiennie.

Wreszcie… relaks ciała i ducha

Stoimy stabilnie, całymi stopami, dla zachowania bezpieczeństwa. Wyciągamy mocno ręce w górę i we wszystkie strony. Rozciągamy całe ciało tak, jakbyśmy przeciągali się tuż po przebudzeniu, tyle że na stojąco. Poświęćmy na tę czynność przynajmniej minutę. Rozluźnimy w ten sposób całe ciało i spokojnie będziemy mogli wrócić do codziennych czynności. Z… uśmiechem na ustach.

Katarzyna Dobrogowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

uzuepłnij * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.